בזוגיות לא פעם אנו חולמים שבן הזוג שלנו ישתנה ויעשה כרצוננו, וחושבים שזה מה שיגרום לאושר. כשהשינוי לא קורה אנו מתוסכלים מאוד וכל פעם עולה אותה התשובה - "זה לא זה". אך חלומות לחוד - ומציאות לחוד.

גם כשמוצאים סוף-סוף את בחיר/ת ליבנו - איך נדאג שלא להרוס את האושר שלנו? איך נשמור על הקשר המיוחד הזה? על האהבה בחיי היום יום בתוך מציאות של שיגרה והתמודדויות של החיים?

האחריות על האושר שלנו היא בידינו, ואם נשקם את מערכת היחסים הפנימית שלנו עם עצמנו - לא נצטרך יותר לסבול ממערכות יחסים הרסניות בחוץ. עלינו להיות בטוחים בעצמינו ולא ליפול לטפשותם של אחרים. אם נלמד שלא להצטדק, רוב מערכות היחסים שלנו ישתנו לטובה, לא רק עם בני הזוג, אלא גם עם ההורים, עם הילדים, בעבודה, וכו'.

יתכן שיהיו קשרים שיסתיימו, בצורה טבעית או ביזמתנו, כי סיימו את תפקידם לשקף לנו את האי-סדר הפנימי שלנו. הבחירה בידינו. כאשר אנחנו בתחושה שאנחנו חייבים להיות צודקים, חכמים, מחליטים, אנחנו מוותרים על יחסים טובים ועל האושר וטופחים לעצמנו על האגו. הקיטורים והביקורות הם אלו המכרסמים זוגיות.

בני הזוג חייבים להיות מודעים לכך שקיים אגו הרסני בינהם, אותו אגו שמפרק כל זוגיות טובה דוחף את כל אחד מבני הזוג להתעניין בסיפוק רצונתיו האישיים בלבד. אנחנו עסוקים כל כך במה אנחנו רוצים מהזוגיות ובמה אנחנו מקבלים ממנה, עד שלפעמים, למרות אהבתנו לבן הזוג שלנו, אנחנו שוכחים לבדוק מה הוא באמת רוצה. הבעיתיות בנושא האגו שאנחנו לא תמיד בהכרה להבין שהאגו הוא שורש הבעיות, הגורם לניכור הקשר ומשתלט על מערכת היחסים. על שני בני הזוג לזכור שבן הזוג משמש רק ראי לאגו שמתפתח בנו. האגו גורם לשיתוק הדיאלוג בין בני הזוג, אין את היכולת שכל אחד יאמר את אשר על ליבו, אין הקשבה ברגע שהאגו משתלט,אין את היכולת להכיל אחד את השני, בני הזוג הופכים מאוהבים לאויבים.

יש לשמור על ערנות מתמדדת ולהתמודד באופן קבוע עם האגו הערמומי, וכך יבטיחו לעצמם "זוגיות מושלמת". אם ברצוננו להעלות את הזוגיות שלנו על דרך המלך, עלינו לגלות בינינו את האהבה, את הוויתור ואת השיתוף. בני זוג שמסוגלים להציב בבסיס הקשר שלהם מטרה נעלה מטובתם האישית, מתחילים להרגיש כיצד הם מתעלים מעל הקונפליקטים שקיימים ביניהם ברמה הגשמית. הם מבינים כי המתנה הנפלאה ביותר שהם יכולים להעניק זה לזה היא אותו יחס טוב והתחשבות הדדית שמובילים להתפתחות משותפת. תהליך נפלא זה מסייע רבות לבניית חיי זוגיות מאושרים, ואף מקנה לזוגיות שלהם משמעות עמוקה ואמיתית.